Велике значення має формуюча обрізка куща, завдяки якій паросткам забезпечується залишкова освітленість, необхідна для дозрівання горіхів. Таке формування куща потрібно завершити до початку плодоношення фундука, яке починається зазвичай з 4-х річного віку. Для правильного формування куща в його середині вирізують зайві пагони, а бічні відгинають в сторони і закріплюють у такому положенні за допомогою дроту. В результаті кущ добре провітрюється і освітлюється. Як правило, формують не більше 8-10 стовбурів, які й послужать основою куща.

Надалі обрізка полягає у видаленні зайвої кореневої порослі, проріджуванні куща, видалення слабких, поламаних пагонів. Необхідність такої обрізки виникає на 5-6 рік життя рослини.

На малюнку :
а – необрізаний кущ
б- обрізаний кущ

У віці 15-20 років буде потрібно омолоджуюча обрізка, так як в результаті старіння знижується врожайність рослини. Проводять таку обрізку шляхом видалення протягом 2-3 років по 2-3 старих стовбура, зрізаючи їх якомога ближче до землі. Відростаючі молоді пагони підрізають для подальшого розгалуження.

Обрізку роблять пізньої осені та взимку.

Шкідники та хвороби

Основним шкідником фундука є горіховий довгоносик. При вирощуванні фундука часто виникає проблема передчасного осипання горіхів і зараженість горішків личинками довгоносика («червиві»). Все це результати шкідливої життєдіяльності горіхового довгоносика. Доросла комаха - маленький жучок з характерним хоботком, яким самка прогризає молоді плоди в момент висунення горіха з плюски і відкладає яйця. З'явилися з яйця личинки живляться всередині горіха, завдаючи великої шкоди. Найбільш ефективним заходом по боротьбі з довгоносиком є 2-х кратна обробка рослин препаратами системної дії, такими як «Актара», «Енжіо», «Каліпсо». Обробку проводять при появі жуків навесні (зазвичай на початку травня) і в момент відкладання самками яєць (як правило, це відбувається в середині червня в момент висунення горіха з плюски).

Ще один шкідник, відзначений на фундуку, фундучний вусань. Личинки вусаня харчуються всередині пагонів, що призводить до їх усихання. Такі пагони рекомендується вирізати і спалювати.

З хвороб іноді відзначається борошниста роса. При сильному ураженні обробку роблять фунгіцидами, такими як «Топаз», «Квадріс», «Флінт Стар».

Для запобігання проблем зі шкідниками та хворобами слід обов'язково застосовувати профілактичні заходи: збирати і знищувати заражені горіхи, після листопаду прибирати і знищувати опале листя, восени обкопувати пристовбурні кола.

Світлина від Садовія Центра Лізгарда.
Світлина від Садовія Центра Лізгарда.
Світлина від Садовія Центра Лізгарда.